נתי הורנשטיין


נתי הורנשטיין
עורך ומקים אתר QAtest - אקדמיה אינטרנטית לבדיקות תוכנה, אתר מהנדסי הבדיקות של ישראל

מחבר הספר - הדרך המהירה לבודק תוכנה אפקטיבי, אני מודה לכם על שבחרתם להיכנס לאתר שלנו - QAtest - אקדמיה אינטרנטית לבדיקות תוכנה. החלטתי לשתף את מהנדסי בדיקות התוכנה בכל הניסיון והידע שצברתי במשך שנים. שמי נתי הורנשטיין, כיום מנהל בדיקות תוכנה בחברה מובילה במשק. בעל ניסיון מעשי של מעל 15 שנים בחברות גלובליות בתחום התוכנה וניהול פרויקטי בדיקות, עבודה ע"פ מתודולוגיית בדיקות תוכנה ותקן SOX. לפני כן עבודה בחברת אסטרטגיה – מקבוצת מלם.

אני מודה לכם על שבחרתם להיכנס לאתר שלנו - QAtest - אקדמיה אינטרנטית לבדיקות תוכנה.             

החלטתי לשתף את מהנדסי בדיקות התוכנה בכל הניסיון והידע שצברתי במשך שנים.

כמה מילים בקצרה על עצמי:
שמי נתי הורנשטיין, כיום מנהל מחלקת תמיכה, בקרה, טיוב ובדיקות תוכנה בחברה מובילה במשק. בעל ניסיון מעשי של מעל 15 שנים בחברות גלובליות בתחום התוכנה וניהול פרויקטי בדיקות, עבודה ע"פ מתודולוגיית בדיקות תוכנה ותקן SOX. לפני כן עבודה בחברת אסטרטגיה – מקבוצת מלם.

מטרתי לחזק את קהילת מהנדסי הבדיקות בארץ ולבנות גשר לבודקים חדשים. אתר QAtest מתמקד בכל מה שקשור לבדיקות תוכנה: פורום,חדשות עולם הבדיקות, מאמרים, מגזינים ומתודולוגיות.   

לכל שאלה ניתן לקבל תשובה באתר!

תחום בדיקות התוכנה צובר תאוצה בשנים האחרונות. חברות רבות מבינות שרק על ידי תוכנה איכותית יצליחו להתקדם וליצור פריצת דרך בעולם העסקי. בדיקות התוכנה הוא תחום רחב ובו מספר מתודולוגיות בדיקה. כמות הבדיקות עצומה, וקשה לעיתים להבחין בין עיקר לתפל. עם זאת, תהליך בדיקות התוכנה הנו הכרחי, ותיקון בעיות ובאגים בתהליך הבדיקה עשוי לחסוך לארגון הרבה כסף וזמן.

בארץ ובעולם ישנם אתרים בנושא בדיקות תוכנה, אך כולם מפוזרים ואינם נגישים באופן מרוכז. QAtest נותן מענה נוח ויעיל למנהלי פרויקטים, מנהלי ראשי צוותי QA ומומחי מערכות בחברות הייטק, בתי תוכנה ויחידות מחשב. הכול תחת קורת גג אחת.  

בדיקות תוכנה והבטחת איכות תוכנה הנם פרמטרים חשובים ביותר בהצלחת פיתוח מוצר ומערכת תוכנה. שילוב מנגנוני הבקרה והבטחת איכות התוכנה בצורה מוצלחת דורש מיומנויות והכרה של שיטות לתכנון ולביצוע בדיקות תוכנה. תפקידו של צוות הבדיקות "לספק, בצורה אפקטיבית ויעילה שרותי בדיקות מהירים, מדויקים ומועילים, וכן מידע איכותי המסייע לצוות הפרויקט לנהל את הסיכונים העלולים לפגום באיכות המערכת."

כיום מהנדסי בדיקות מבוקשים בארץ וניתן לומר שזהו מקצוע, ולא רק תחנת כניסה לעולם היי-טק. התכונות הנדרשות לבודק תוכנה - ראייה מערכתית, יסודיות,  ביקורתיות,  תקשורת טובה, ידע בסיסי במחשבים והרבה סבלנות. מניסיון אישי, ממליץ לאחר תקופה של שנה במקצוע על קורס תכנון, ניתוח ועיצוב מערכות מידע של האוניברסיטה הפתוחה (10645) – קורס קצר שמאפשר לראות את כל התמונה.

קיימים מספר ארגונים ומועדוני בדיקות –

ITCB  הינו הארגון הישראלי להסמכת בודקים  המוסמך כנציגו הבלעדי של ארגון ISTQB) International Software Testing Qualification Board) 

SIGiST - Special Interest Group in Software Testing

SQAT - מועדון מומחי ומנהלי אבטחת איכות תוכנה ובדיקות תוכנה העוסק בהעשרה והכשרה מקצועית.

תחום הבדיקות רחב ומחולק למספר נושאים עיקריים: בדיקות ידניות, בדיקות אוטומטיות, בדיקות עומסים.

לדוגמה, בבדיקות ידניות ניתן להבחין בין  בדיקות :                                                       

קופסה לבנהWhite Box -  - מתמקדת במבנה הפנימי של התוכנית: מסלולים חישובים המתאימים למצבי קלט שונים.                 

קופסה שחורה BlackBox - בדיקות המגדירות את טווח הנתונים הנכנסים (קלט) למערכת במצבים שונים ותוצאת הפלט הצפוי מהמערכת.                             

נקודה נוספת בבדיקות תוכנה היא בדיקות הפונקציונליאות, האם המערכת מבצעת את כל הפונקציונאליות - האם היא עושה זאת נכון וקיים תפקוד של התהליך העסקי והמערכת ידידותית למשתמש.


חשוב לזכור!

מה שנבדק זה מה שאתה רואה. זה נשמע יותר טוב באנגלית - ״What you see is what you test״.

 

צוות אתר QAtest מאמין שהאתר יהפוך למרכז הידע של מהנדסי בדיקות בארץ ובעולם, ובכל שאלה או בעיה יהיה לגולשים עם מי להתייעץ!


נתי הורנשטיין
עורך אתר  QAtest